-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-01-26
Tydzień dla złotego zaczął się od stabilizacji kwotowań. Stabilizacja bez wątpienia jest naszej walucie potrzebna. Kilka minionych sesji przyniosło wzrost wartości złotego do euro. Tymczasem w Grecji odbyły się wybory, wygrała Syriza. Czy program QE zrównoważy zagrożenie dla wartości euro ze strony Grexit?
Nasza waluta odrabia straty, a euro jest po presją Grexitu. Czy program QE jest w stanie zminimalizować negatywny wpływ zagrożenia ze strony Grecji? Przekonamy się w najbliższych tygodniach, tymczasem warto zapoznać się z opinią analityków. Najczęściej spotykany jest pogląd, że Strefa Euro poradzi sobie, a kurs euro zostanie obroniony. Analitycy wierzą w programy OMT i QE z ECB oraz w Europejski Mechanizm Stabilności.
Rynek wycenił złotego w stosunku do euro na 4,2015 PLN, za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 3,7568 PLN, a kurs franka szwajcarskiego rano wynosił 4,2716 PLN, w przypadku funta szterlinga kurs utrzymuje się w granicach 5,65 PLN. Rentowność obligacji długoterminowych (10letnich) osiągnęła rekordowo niski poziom 2,101 procent.
Spadki euro zauważyć można w przypadku większości zestawień. Złoty umocnił się na parach i w tym przypadku możemy chwilowo mówić o stabilizacji, ale dzięki programowi QE także złoty ma szansę na odbicie, z pewnością jest to szansa dla naszych aktywów. Walka z deflacją w Strefie Euro pośrednio pomoże także złotemu, korzystny będzie również spadek awersji do ryzyka. Z takich perspektyw z pewnością cieszą się frankowicze. Mocny złoty, oznacza spadek wysokości raty kredytu hipotecznego.
Większość analityków zastanawia się obecnie jak zachowa się Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Czy kwotowania na parze EUR/PLN okażą się wystarczającym powodem do obniżenia stóp procentowych? Na razie trudno powiedzieć, gdyż z jednej strony deflacja jest przesłanką za, a z drugiej przeciw przemawia dobry odczyt PKB.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto