Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

notowania online - kurs CHF

CHF/PLN -0,0208 (-0,46%)
kupno
4,4878
sprzedaż
4,5148
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

CHF - Frank szwajcarski jest oficjalną waluta obowiązującą w Szwajcarii oraz Liechtensteinie.

Frank waluta inwestycyjna

Historia franka

kurs CHFFrank (CHF) jest dzieckiem najlepszego szwajcarskiego systemu bankowego, na którym opiera się światowa gospodarka, zwłaszcza ta w czasach niepokoju społecznego oraz wojen. Początek franka szwajcarskiego datuje się na czas panowania francuskiego, czas wojen napoleońskich. Od tamtych czasów Szwajcaria nie zaznała ani razu żadnej większej wojny czy też innej klęski. Jednak dopiero w dwudziestym wieku, Konfederacja Szwajcarii zdecydowała się na jednolity banknot obowiązujący w całym kraju, gdyż jeszcze w XIX wieku każdy kanton posiadał odrębne banknoty. Inaczej było jeżeli chodzi o bilon, które produkowane były przez jedną narodową mennicę i które bito aż do 1967 ze srebrnego kruszcu.

 

Zasięg szwajcarskiej waluty

Współczesną ciekawostką może być zasięg terytorialny franka szwajcarskiego, który obejmuje nie tylko Konfederację, ale także i Liechtenstein, oraz część Włoch będących enklawą wewnątrz tego alpejskiego kraju. Warto także nadmienić, że część związków sportowych, które swoje siedziby mają w Szwajcarii, na przykład piłkarskich czy siatkarskich, swoje rozliczenia prowadzą właśnie w tej walucie, stąd w mediach pojawiają się informacje o nałożeniu jakiejś kary podawane właśnie we frankach.

 

Kryzysowa waluta

Dzięki elastycznemu kursowi walutowego prowadzonego przez Narodowy Bank Szwajcarski, frank uniknął wszelkich kryzysów walutowych, i przez to stał się najbardziej stabilną walutą świata. Ta sytuacja powoduje że CHF jest najpopularniejszą walutą inwestycyjną świata. Ta stabilność ma jednak i słabe strony szczególnie dla inwestorów walutowych, gdyż w przypadku franka nie należy spodziewać się spektakularnych i nagłych zysków, aczkolwiek nie trzeba obawiać się strat. Można też zauważyć, że tak zwani spekulanci walutowi starają się nie naruszać systemu Bankowego Szwajcarii, gdyż jest to dla nich pewnego rodzaju schronienie, w przypadku nieudanego manewru.

 

Kryzys w strefie euro

Wiarygodność i stabilność franka szwajcarskiego staje się jasna w czasach kryzysu. W przeszłości, frank nie raz okazał się dla inwestorów międzynarodowych "bezpieczną przystanią", zwłaszcza gdy światem wstrząsnęły katastrofy polityczne lub ekonomiczne. Od czasu wprowadzenia waluty euro, frank szwajcarski, stracił swoje znaczenie jako waluty dywersyfikacji, głównie ze względu na wzrost nowej jakości nowej waluty opartej na mocnych i stabilnych gospodarkach zachodniej Europy. Dopiero po wybuchu kryzysu w strefie euro, a także po oficjalnym pokazaniu problemów w Stanach Zjednoczonych Ameryki - znaczny wzrost pułapu zadłużenia oraz bardzo duży dług publiczny faktycznie przekraczający 100% PKB, frank szwajcarski był ponownie bardzo poszukiwany przez inwestorów zagranicznych. Taka sytuacja spowodowała, że wartość szwajcarskiej waluty zaczęła znacznie rosnąć przekraczając 30% wartości w stosunku do euro. Taka sytuacja nie była zbyt dobra dla gospodarki w związku z czym Narodowy Bank Szwajcarii próbował wielu różnych środków, aby zatrzymać zawyżoną wartość franka szwajcarskiego. Obniżono wówczas podstawową stopę procentową i doprowadzono do stabilizacji franka w stosunku do euro w wysokości 1,20 CHF za euro.

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych