Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Inwestorzy oczekują wzrost kursu euro

2015-04-30

Dzisiejszy komentarz zaczniemy nietypowo od rynku europejskich obligacji. Od wczoraj jesteśmy świadkami sporej wyprzedaży dłużnych papierów emitowanych przez państwa należące do strefy euro. Rentowność 10 letnich niemieckich obligacji w ciągu dwóch dni skoczyła z poziomu 0,18% do około 0,3% natomiast francuskie papiery dłużne o tym samym terminie zapadalności również doświadczyły dużej zmiany w rentowności.


Wyprzedaż na tym rynku może świadczyć o tym, że inwestorzy pozbywają się bezpiecznych papierów rządowych, gdyż wierzą w pozytywne efekty prowadzonego w strefie euro programu QE, który powoli zaczyna pozytywnie wpływać na wzrost gospodarczy i oczekiwania inflacyjne. Ostatnio opublikowane dane makroekonomiczne ze strefy euro pozwalają uwierzyć w sukces uniknięcia spirali deflacyjnej oraz poprawy sytuacji na rynku kredytów i wśród konsumentów w związku z czym pojawiają się wyższe prognozy inflacji i wzrostu gospodarczego, a to zazwyczaj skutkuje zwiększeniem się rentowności rządowych papierów dłużnych.

 
Przez większość dnia euro umacnia się na szerokim rynku. W głównej mierze jest to zasługa pojawiających się informacji, że w końcu uda się dojść do porozumienia pomiędzy Grecją, a jej międzynarodowymi wierzycielami. Agencja Bloomberg poinformowała dzisiaj, że prawdopodobnie w niedziele już może dojść do pozytywnego zakończenia negocjacji spłaty zadłużenia. 

Oprócz tego we włoskiej prasie pojawiły się dzisiaj informacje jakoby przedstawiciele strefy euro na czele z Niemcami mieliby mieć przygotowany "plan B' dla Grecji, który polega na bankructwie i stworzeniu technokratycznego rządu jednak z zachowaniem członkostwa tego państwa w strefie euro. Jednak są to tylko prasowe doniesienia zatem najlepiej poczekać do oficjalnych komunikatów. Oprócz tematu Grecji poznaliśmy również dane makroekonomiczne ze strefy euro w postaci odczytów inflacji CPI w ujęciu rocznym. W tym wypadku nie doszło do niespodzianek i wynik był zgodny z konsensusem ekonomistów (0% vs 0%). EUR USD umacnia się w chwili obecnej o około 0,2%.

 
W drugiej połowie dnia rynek wyczekiwał na informację z Kanady i Stanów Zjednoczonych, które miały się pojawić o tej samej godzinie 14.30. Dynamika PKB w Kanadzie w ujęciu miesięcznym była delikatnie lepsza od prognoz analityków (0% vs -0,1%) jednak nie zaobserwowaliśmy znaczącej reakcji rynku na parach z dolarem kanadyjskim. Ze Stanów Zjednoczonych poznaliśmy cotygodniowe dane dotyczące nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i w tym wypadku doszło do pozytywnego zaskoczenia, gdyż odczyt był znacznie niższy od oczekiwań rynkowych (262 tysiące vs 290 tysięcy) i ta informacja zachęciła inwestorów do zajmowania długich pozycji na dolarze amerykańskim, którego kurs wymiany umocnił się na szerokim rynku.
 
Wśród europejskich indeksów giełdowych w czołówce notowań znajdują się mniejsze giełdy. O prawie 2% umacnia się węgierski BUX, mniejszą skala wzrostów może pochwalić się norweski OSE i portugalski PSI20. W grupie największych europejskich indeksów giełdowych najlepiej radzi sobie niemiecki DAX, który obecnie zyskuje ponad 0,6%. Francuski CAC40 umacnia się obecnie o około 0,2% podobnie jak brytyjski FTSE100. Na warszawskim parkiecie giełdowym panują neutralne nastroje i w związku z tym WIG20 porusza się bardzo blisko poziomów otwarcia. Po raz kolejny najbardziej wyróżniającą się spółka jest PKN Orlen, która w ostatnim czasie pochwaliła się dobrymi wynikami i inwestorzy z chęcią dokonują zakupów akcji tej spółki.
 
 
 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych