Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Wyprzedaż dolara hamuje

2015-10-12

Sesja upływa w bardzo spokojnej atmosferze, przede wszystkim za sprawą ubogiego kalendarza makro. Na europejskich parkietach giełdowych obserwujemy korektę notowań po bardzo udanym tygodniu, ale lekkie spadki w dniu dzisiejszym nie zmieniają faktu, że nastroje są dobre. Tym bardziej, że bardzo mocne wzrosty ponownie obserwowaliśmy podczas sesji azjatyckiej, gdzie indeks Shanghai Composite zyskiwał ponad 3%. Niestety wśród najgorszych parkietów dzisiejszej sesji znajduje się GPW, a WIG20 spada o niemal 0,8%.

 

 

Warto zwrócić uwagę na wystąpienie Dennisa Lockharta, czyli członka Komitetu Otwartego Rynku FED. Uważa on, że poprawa na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych jest widoczna i gospodarce coraz bliżej do pełnego zatrudnienia. Obecnie wystarczające będą dane o miesięcznej zmianie zatrudnienia na poziomie nieco ponad 100 tys. Jest to ważna wiadomość dla inwestorów, którzy podczas ostatniej publikacji mocno wyprzedawali dolara ze względu na to, że odczyt na pierwszy rzut oka był słaby. Oprócz tego Lockhart widzi, że nastroje wśród konsumentów nadal są dobre i podwyżka stóp w tym roku jest bardzo prawdopodobna. Stwierdził on, że danych jest wystarczająco dużo żeby dokonać podwyżki w październiku, ale w grudniu powinno być ich jeszcze więcej.

Dolar w zasadzie pozostawił to wystąpienie bez reakcji i nadal lekko traci względem większości głównych walut. Warto zauważyć, że kolejną bardzo dobrą sesję notują waluty z nominalnie wyższym oprocentowaniem czyli dolar australijski i nowozelandzki. W okresie niższej zmienności na rynku, a z takim mamy właśnie do czynienia, inwestorzy przesuwają środki w stronę walut wyżej oprocentowanych stosując tak zwany carry trade. Złoty wpisuje się w światowe nastroje i notuje bardzo płaską sesję. Kursy walut wyglądają następująco: USDPLN 3,7070; EURPLN 4,2190; CHFPLN 3,8590; GBPPLN 5,6910.

 

Dużo ciekawsza powinna być jutrzejsza sesja, a europejscy inwestorzy na pobudkę będą musieli zdyskontować dane o handlu zagranicznym Chin. Ostatnio dane o eksporcie i imporcie mocno rozczarowały i tym razem ma być podobnie. Eksport ma spadać o 6,3% w skali roku, zaś import o 15%. Już podczas sesji europejskiej poznamy finalne dane o inflacji z Niemiec oraz inflacje z Wielkiej Brytanii i indeks ZEW. Po południu zaś swoje przemowy wygłoszą dwaj członkowie FED – James Bullard i William Dudley.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych