Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Umocnienie złotówki do dolara, euro, funta oraz franka

2015-05-14

Podczas czwartkowego handlu nasza rodzima waluta radzi sobie bardzo dobrze, umacniając się do dolara, euro, funta oraz franka. Złotego, oprócz opublikowanych dziś danych o inflacji, wspiera także pozytywny sentyment do całego koszyka emerging markets.


Tym samym względem amerykańskiego dolara turecka lira zyskuje aż 1,22%, brazylijski real 1,07%, meksykańskie peso 1,06%, a PLN 0,97%. Dla porównania euro względem dolara zwyżkuje jedynie o 0,22%, a dolar nowozelandzki (najmocniejszy z grona G10) umacnia się względem USD o 0,41%. Sentyment do rynków wschodzących, a także do głównych rynków akcji, wspierać mogą zmniejszające się oczekiwania odnośnie tempa podwyżki stóp procentowych w USA. Po wczorajszych odczytach danych o sprzedaży detalicznej kontrakty przedstawiające oczekiwania odnośnie rynkowych poziomów stóp procentowych zniżkowały. Kontrakt FRA przedstawiający oczekiwania odnośnie 3-miesięcznego Liboru dla USD za 12 miesięcy znajduje się na najniższym poziomie od końca kwietnia, zniżkując z poziomu 0,97 do 0,86. Podobny spadek obserwujemy również na kontrakcie dla rynkowych stóp dolarowych za 9 i 6 miesięcy.

Wolniejsze tempo podwyżek za oceanem to dobra informacja dla tamtejszej giełdy. I tak indeks S&P500 zwyżkuje o +0,71%, Dow Jones Industrial Average o +0,86%, a technologiczny Nasdaq o +0,95%. Warszawskie byki dziś nie skorzystały ze wspomnianego pozytywnego sentymentu i tak sesja na giełdzie przy Książęcej zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o -1,05%. Liderem spadków był dziś PGNiG -8,2%, a liderem wzrostów Cyfrowy Polsat +2,45%.
 

Z danych makroekonomicznych istotnych dla naszej gospodarki poznaliśmy odczyt inflacji za kwiecień, która w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4% przy konsensusie i poprzedniej wartości równej 0,2% (jest to najwyższy odczyt od kwietnia 2013 roku). Z kolei w ujęciu rocznym ceny spadły o -1,1% przy oczekiwaniach rynku wynoszących -1,2% i poprzednim odczycie -1,5%. Jak podał GUS w komunikacie: największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,1%), żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,6%) oraz w zakresie transportu (o 0,9%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc., 0,14 p. proc. i 0,08 p. proc.
 

Jutro poznamy kolejne istotne dane z Polski. Mowa tu o odczycie PKB za pierwszy kwartał, który ma wynieść w ujęciu rocznym 3,3%. Dodatkowo zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji bazowej oraz bilansu płatniczego.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych