-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-07-13
Niedzielny szczyt liderów strefy euro ujawnił, że w relacjach Grecji z resztą bloku nic już nie zostało z wzajemnego zaufania, a niektóre kraje Eurolandu są otwarte na to, by Grecja spakowała się i na jakiś czas opuściła unię walutową. Mimo to dziś rano z Brukseli dobiegają sygnały, że strony osiągnęły porozumienie.
W momencie pisania tego komentarza nie znamy jeszcze szczegółów kompromisu, który miał zostać podjęty jednogłośnie. Według doniesień z weekendu ministrowie finansów strefy euro dali Grecji czas do środy na zatwierdzenie w parlamencie szeregu reform gospodarczych (cięcia emerytur, podwyżki podatków) w zamian za nowy trzyletni pakiet ratunkowy w wysokości do 86 mld EUR.
Dodatkowym i bardzo kontrowersyjnym punktem porozumienia jest przekazanie do funduszu prywatyzacyjnego (umiejscowionego w Luksemburgu) "wartościowych aktywów" greckich o wartości 50 mld EUR. Jeśli Grecja nie będzie współpracować, może zostać tymczasowo wyproszona ze strefy euro.
Euro traciło tylko wstępnie, a skala spadków była dużo mniejsza niż przy poprzednich dwóch otwarciach tygodnia. Awersja do ryzyka była tłumiona po pierwsze z powodu plotki, że EBC zgodził się odroczenie terminu spłaty przez Grecję 3,5 mld EUR, który pierwotnie przypada na 20 lipca. Po drugie trochę ukojenia dla ryzykownych aktywów przynosi trzeci dzień wzrostów na chińskiej giełdzie. I w reszcie po trzecie spokój na rynkach finansowych wynika z faktu, że nikt do końca nie wie, czy to już koniec greckiej sagi, czy tylko rozpoczynamy nowy akt tragedii i nikt nie chce w ciemno zakładać, czy ryzyko grexitu całkowicie zniknęło.
Ostrożność inwestorów każe im trzymać się z boku, co ogranicza płynność rynku. Kolejne wieści z Brukseli pozostaną w centrum uwagi, przynosząc skoki kursów w obu kierunkach. Chociaż wolimy być po krótkiej stronie w EUR w relacji do walut G10, panująca zmienność zapowiada następny tydzień handlu przypominającego spacer po polu minowym.
Kalendarium makro na poniedziałek jest niemal puste, natomiast dalej w tygodniu mamy kilka publikacji z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, CPI), które mogą przemawiać na korzyść jastrzębi w Fed. W piątek prezes Yellen dalej pozostała otwarta na start podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, choć tempo podwyżek powinno być "stopniowe". Więcej od Yellen otrzymamy w środę i czwartek podczas jej przesłuchań w Kongresie.
Pod obserwacją pozostanie także rynek akcji w Chinach, choć wątpliwe jest, aby zatrzymanie spadków indeksów giełdowych osłabiło obawy o spowolnienie gospodarcze. Odczyt PKB za II kwartał w środę ma wskazać na pierwszy od 2009 r. wynik poniżej 7 proc. Na koniec komentarze związane z rozmowami dotyczącymi Iranu mogą targać rynkiem ropy i walut surowcowych.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto