-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2014-11-05
Dzisiejszy dzień rozpoczął się, podobnie jak wczoraj, od niewielkiego obrotu na rynku walutowym, nie przynoszącego istotnych zmian w stosunku wartości poszczególnych walut. Układ sił w ostatnich dniach wydaje się być względnie stały. Taki stan rzeczy może zmienić konferencja Rady Polityki Pieniężnej.
Poranne kursy wymiany walut kształtowały się na stabilnym poziomie, bez dużych wahań. Euro kosztowało 4,2255 PLN, dolara amerykańskiego wyceniono na 3,3691 PLN, funta brytyjskiego na 5,3694 PLN, a cena franka szwajcarskiego wynosiła 3,5113 PLN. Dłużne papiery dziesięcioletnie miały rentowność 2,585.
Impulsem do zmian na naszym rynku mogły być dziś słowa ministra finansów, który powiedział, że umocnienie złotego nie byłoby pożądane. Jednakże inwestorzy zachowali spokój, gdyż tak jak wczoraj, nadal oczekiwali na zakończenie posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej i konferencję, na której ogłoszone zostaną ustalenia rady. Prognozy analityków w większości są zgodne. Rada zakończy trwający już od pewnego czasu cykl poluzowania polityki monetarnej. Przewidywania mówią o spadku stopy referencyjnej do 1,75%, co oznacza zmianę o 25 punktów bazowych, jednak część rynku czeka na bardziej zdecydowane kroki i ma nadzieję na zmianę nawet o 50 pb, ze względu na wycenę kontraktów FRA's.
W świetle rosnących oczekiwań rynku co do zmiany stopy, należy przyjąć, ze ruch o 25 punktów bazowych przyjęty zostanie pozytywnie. Taka obniżka, jeśli towarzyszyć jej będzie stanowisko "wait&see' powinna być dla naszej waluty wsparciem i wyhamować trend wzrostowy na rynku długu. Choć na nasz rynek wpływ mieć będzie głównie decyzja Rady Polityki Pieniężnej, pamiętać należy także o impulsach ze strony rynku globalnego, np. o wspominanych już przez nas w poprzednich komentarzach danych płynących z USA, tzn. publikacji o amerykańskim rynku pracy, bilansie handlowym i ustaleń FED.
Rynek w oczekiwaniu na stanowisko RPP konsoliduje się w parach. W przypadku USD/PLN impuls wzrostowy wyhamował na 3,3525 pln, CHF/PLN osiąga granice ostatniej konsolidacji w okolicy 3,5115 pln, a EUR/PLN konsoliduje poniżej 4,2330 pln. Widoczna jest niewielka presja na złotego.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto