Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Spokojny początek tygodnia dla walut

2015-04-13

Po tygodniu, w którym uwaga była skupiona na publikacji informacji z ostatniego spotkania FOMC, w bieżącym tygodniu, banki centralne z innych regionów świata będą śledzone przez rynek. O ile rynek nie spodziewa się zmiany kosztu pieniądza w Polsce oraz Strefie Euro, to ciekawa może być sytuacja w Kanadzie. Konsensus nadal nie zakłada ruchu ze strony Banku Kanady w tym tygodniu, ale według kwotowań na rynkach instrumentów pochodnych, widać iż jest szansa na obniżkę stóp o 25 do 50 punktów bazowych w dalszej części roku.

 

W opublikowanym dzisiaj protokole z marcowego spotkania Banku Japonii nie poznaliśmy żadnych nowych informacji. Większość uczestników spotkania uważa, iż łagodzenie polityki monetarnej powinno być kontynuowane aż inflacja ustabilizuje się na poziomie 2% w odniesieniu rok do roku. W najbliższym czasie istnieje ryzyko, iż inflacja spadnie znów w negatywne rejony w związku z niesprzyjającymi wydarzeniami na rynkach energetycznych. Co interesujące, minutes BoJ dotyczyły spotkania marcowego, a od tego czasu odbyło się już kolejne posiedzenie w kwietniu, a następne będzie mieć miejsce 30 kwietnia. Rynek oczekuje, iż podczas 30 kwietnia może zostać ogłoszone rozszerzenie programu QE w Japonii.

 

Rynek negatywnie zaskoczyły dane z bilansu handlu zagranicznego w Chinach. Eksport spadł o 15% w ujęcie rocznym, kiedy rynek oczekiwał wzrostu o 9%. Te dane nie pozostały bez reakcji na rynku walutowym. Najbardziej zareagowały kursy walut z antypodów. Aussie (waluta Australii) traci dzisiaj 1,4% do USD, zaś Kiwi 1,1%. Na kursie AUD w ostatnim czasie silnie ważyły ceny rud żelaza, które znajdują się w trendzie spadkowym. Istotnym odbiorcą tego surowca są Chiny, dlatego zwracamy szczególną uwagę na niekorzystne wydarzenia w tym kraju.

 

W kalendarzu brak dzisiaj istotnych odczytów ekonomicznych. O 14:00 publikacja danych z bilansu płatniczego w Polsce, rynek oczekuje iż utrzymane zostaną nadwyżki w saldzie rachunku bieżącego oraz handlu zagranicznego. Ważniejsze dane poznamy w środę kiedy to GUS będzie publikował dane inflacyjne. W zeszłym tygodniu obserwowaliśmy umocnienie się kursu EUR w granice 4,0, ciekawe czy w tym tygodniu polski złoty znów zaatakuje ten poziom. Po godzinie 10:30 dolar kosztował 3,8023 złotego, euro 4,0175 złotego, funt 5,5487 złotego, zaś frank 3,8674 złotego.

 

 

Autor:

Arkadiusz Trzciołek, Analityk Rynków Finansowych, XTB

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych