Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Słaby złoty, reakcja na dane o inflacji

2014-11-14

Na rynku walutowym dzień rozpoczął się od korekty i spadku wartości złotego. Czyżby po wczorajszych ruchach wzrostowych na parach powiązanych ze złotym czas na próbę wyjścia z konsolidacji? Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz, ponieważ w przypadku euro było to maksimum 8-miesięczne, a jeśli chodzi o franka szwajcarskiego to aż 15-miesięczne.

 

Poranne notowania kursów walutowych

Poranne notowania kształtowały się następująco: 4,2330 PLN za euro, 3,4011 PLN za dolara amerykańskiego, 3,5210 PLN za franka szwajcarskiego, a kurs funta wyniósł 5,3128 PLN. Do poziomu 2,531 procent spadła rentowność papierów dłużnych o 10-letnim okresie wykupu.

 

Najważniejsze impulsy na rynku walutowym

Wczorajszy dzień upłynął na oczekiwaniu na odczyt o inflacji. Było to najciekawsze, mające największy wpływ na działania inwestorów wydarzenie ostatnich godzin. Odczyt inflacyjny za październik pokazał, że deflacja jest jeszcze większa niż zakładano. No cóż, minione tygodnie, mimo pozornego spokoju i stagnacji obfitują w tego typu niespodzianki, analityków i inwestorów zaskoczyła najpierw decyzja Rady Polityki Pieniężnej, a teraz wysoka deflacja. Wyniosła ona aż (-) 0.6% w stosunku do  (-) 0,5% we wrześniu. Niestety umocnił się również dolar.

 

Jak wygląda sytuacja na rynku walutowym

Dane o inflacji są kolejnym sygnałem, który wpłynąć może na decyzję RPP i zmienić nieco politykę monetarną. Dług osiąga niemalże historyczne maksima, a kursy walut poziom maksimów kilkunastomiesięcznych. Jest to zaskakująco silna reakcja. Złoty mocno stracił. Pozostaje czekać na reakcję rynku na dane GUS o polskim PKB za miniony kwartał.

 

Czego należy się spodziewać w związku z dzisiejszym odczytem?

Wysoka deflacja i prognoza słabych odczytów z danych naszej gospodarki nie nastrajają optymistycznie jeśli chodzi o kurs złotego. Według większości analityków w grudniu obniżka stóp procentowych jest już przesądzona. Czy RPP podejmie decyzję o zmniejszeniu punktów bazowych, czy tak jak niedawno czeka nas wielka niespodzianka? Polski rynek pokazuje nam, że nawet najbardziej racjonalne decyzje mogą być odwlekane w czasie.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych