Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Skrót dobrze znany

2018-04-03

Część świata była aktywna już wczoraj. Stąd np. w USA mogliśmy poznać ciekawe dane za marzec: mianowicie przemysłowe indeksy PMI i ISM. PMI to właśnie ów tytułowy 'dobrze znany skrót'. Wskaźnik ten mierzy nastroje panujące wśród menedżerów dużych firm, bazując na planach tychże menedżerów co do kwestii takich jak przychody ich firm, zatowarowanie, zatrudnienie etc. Wyniki powyżej 50 pkt mówią o przewadze optymistów i generalnie w miarę dobrym stanie gospodarki.

 

 

Otóż wczorajszy odczyt dla USA to 55,6 pkt – przy prognozie 55,7 pkt, tak więc różnica jest minimalna, a m/m i tak nastąpił pewien postęp. Wskaźnik ISM powstaje podobnie, tu wygenerowano wynik 59,3 pkt, co stanowiło spadek w stosunku miesięcznym, bo rezultat z lutego plasował się powyżej 60 pkt.

 

Dziś o 9:45 poznamy PMI dla przemysłu Włoch, pięć minut później czas na Francję, o 9:55 na Niemcy, o 10:00 – na ogólny wskaźnik tego typu dla Eurolandu. O 10:30 pojawi się PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii.

 

Usłyszymy też głosy amerykańskich decydentów monetarnych: N. Kashkari (o 15:30) i L. Brainard (o 22:30).

 

Eurodolar jest obecnie na poziomie 1,2330 – w środku szerokiej, trwającej trzy i pół miesiąca konsolidacji, prowadzonej w zakresie 1,2160 – 1,2550. Na GBP/EUR mamy ponad 1,40, co wskazuje na próbę powrotu do klimatu wzrostowego, który obowiązywał przez niemal cały marzec, aby w ostatnich jego dniach się załamać.

 

 

Nasz złoty bez rewolucji

53,7 pkt – to wynik przemysłowego PMI dla naszego kraju za marzec. Oczekiwano 53,2 pkt, tak więc rezultat nie jest zły. A jak ma się złoty?

 

Na GBP/PLN widzimy 4,8040, obraz przypomina trochę parę funt-dolar. W ostatnich dniach marca złoty trochę odzyskał (po tym jak wykres w ciągu kilkunastu dni przeszedł z 4,67 do 4,86), teraz ten proces przyhamował. Na euro-złotym widzimy 4,2070, co oznacza, że wokół lokalnego wsparcia formuje się konsolidacja, a maksima z ubiegłego miesiąca są ok. 4 grosze wyżej. Na USD/PLN widzimy 3,41 – w pół drogi pomiędzy skrajnymi poziomami z marca (w przybliżeniu).

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych