-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2014-11-07
Frank szwajcarski jest najdroższy od połowy 2013 roku, natomiast w latach 2004 – 2010 wybór kredytów hipotecznych w Polsce był bardzo ograniczony. – albo bardzo drogi kredyt w złotówkach, albo "tani" denominowany we frankach szwajcarskich. Dzisiaj sytuacja na rynku się zmieniła.
W większości krajów uznano denominowane kredyty hipoteczne za produkt toksyczny i wymuszono zajęcie się problemem. W Polsce też wprowadzono bariery, natomiast kredyty we frankach dalej są dostępne. Polski KNF nie widzi w tym problemu i broni interesów banków, które dobrze zarabiają na kredytach denominowanych w walucie obcej.
Polacy obawiają sie, że szwajcarska waluta może się jeszcze umocnić w wyniku referendum, w którym Szwajcarzy zagłosują 30 listopada na temat zastąpienia tamtejszych rezerw walutowych złotem. Jednak analitycy uspokajają: 4 zł za franka to mało podobny scenariusz. Aczkolwiek pozytywny wynik głosowania rzeczywiście mógłby powodować wzmocnienie kursu franka.
Szwajcaria będzie broniła franka, ponieważ mocniejszy frank spowodowałby poważne kłopoty szwajcarskiej gospodarki. Towary szwajcarskie podrożałyby w eksporcie, sprzedaż by spadła. Wraz ze spadkiem sprzedaży, spadłaby produkcja i tempo wzrostu. Szwajcarzy nie chcieliby osłabienie gospodarki. Prognoz PKB Szwajcarii zakładają wzrost PKB w tym roku o słabiutkie 1,8 %. Szwajcarzy nie tylko muszą dbać o stabilność gospodarki i kondycję eksporterów, ale także muszą utrzymać dobry wizerunek, uchodząc za stabilną, zdecydowaną oazą spokoju na tle zamęnt z jakim się często wiąże rynek finansowy. Polscy kredytobiorcy nie powinni mieć specjalnych powodów do obaw.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto