-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-04-09
Tak tanio nie było od lat. Kurs euro spadł do poziomu z 2011 r. i po godz. 8:50 testował poziom 4,008 zł. Tanieje także frank szwajcarski. Obecnie wartość franka jest najmniejsza od czasu uwolnienia jego kursu w styczniu bieżącego roku. W przypadku pary USD / PLN obserwujemy natomiast stabilizację, mimo spadków na parze EUR / USD.
Złoty cieszy się z pozytywnego nastroju wokół EM i korzysta z programu QE realizowanego w strefie euro. Płynie do nas kapitał, co znajduje odzwierciedlenie w pozycji złotego. Kursy najważniejszych walut albo są stabilne, jak dolar i funt, albo znacząco spadły – tak jest w przypadku euro i franka. Wspólna waluta zanotowała dziś poziom najniższy od 2011 r. Kurs franka spadł natomiast najniżej od stycznia, kiedy to został uwolniony.
Rynek walutowy wycenia złotego zaskakująco wysoko. Pewną niespodzianką jest, że ruch spadkowy na parze EUR/USD nie przekłada się na sytuację USD/PLN. Kurs dolara znajduje się na stabilnym poziomie. Złoty wykorzystuje sprzyjający układ czynników, a mianowicie: skup obligacji w strefie euro (program QE) i ruch kapitału w stronę rynków o wyższym oprocentowaniu, brak podwyżek stóp procentowych w USA, dobre nastroje wokół EM, zakończenie cyklu obniżek stóp przez RPP i pomyślne prognozy gospodarcze.
Euro zanotowało duży spadek, w okolice 4 PLN. Przed godz. 9.00 testowało nawet poziom 4,0080 PLN. Obecnie kurs euro wynosi 4,03 PLN. Kurs franka także jest stosunkowo niski, za szwajcarską walutę trzeba obecnie zapłacić najmniej od czasu uwolnienia kursu. Frank kosztuje około 3,85 PLN. Kurs funta wynosi zaś 5,53 PLN.
Większość inwestorów z pewnością zadaje sobie to kluczowe z punktu widzenia realizacji zysków pytanie. Analitycy są zgodni, że układ czynników jest wyjątkowo sprzyjający, jednak ostatnie umocnienie to raczej punkt kulminacyjny i dalsze spadki nie są już jednoznaczne. Kurs dolara spadnie prawdopodobnie nawet w okolice 3,60, ale w przypadku euro pokonanie poziomu 4 PLN wiązać się będzie z reakcją NBP i RPP.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto