-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-05-13
Złoty od początku tygodnia notował spadki, był to wynik sytuacji na szerokim rynku, ale też pośredni efekt zaskakujących wyników wyborów. Dziś obserwujemy próbę stabilizacji, jednak dzień obfitować będzie w znaczące wydarzenia makro. Jeśli impulsy okażą się mocne, naszej walucie trudno będzie utrzymać dotychczasową pozycję, kursy najważniejszych walut mają szansę na dalsze umocnienie.
Dziś obserwujemy pierwsze próby stabilizacji na rynku walutowym. Złoty stracił od początku tygodnia blisko 10 gr do euro. Spadki złotego są częściowo wynikiem presji na papiery dłużne, nie bez znaczenia był też wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich, ale za główną przyczynę słabości naszej waluty należy uznać sytuację na szerokim rynku. Złoty odczuwa presję, próba stabilizacji zagrożona jest niepowodzeniem, gdyż układ sił na szerokim rynku i dzisiejsze odczyty makro nie sprzyjają koszykowi CEE.
Za godzinę poznamy pierwsze istotne publikacje makro, które mogą być silnymi impulsami na rynku walutowym. Około 11.30 opublikowany zostanie Kwartalny Raport o Inflacji Banku Anglii. W połączeniu z danymi o dynamice płac i stopie bezrobocia, raport wpływać może na kurs funta. Prognozy mówią o neutralnym wydźwięku. Dziś dowiemy się także jak kształtowała się sprzedaż detaliczna w kwietniu w USA, spodziewany jest wzrost m/m. Inne istotne dane to szacunek PKB za miniony kwartał ze Strefy Euro.
Próba stabilizacji złotego na nowych poziomach, złoty zanotował kilkutygodniowe minima. Dzisiejsze kursy walut - 4,0986 PLN wobec euro, 3,6442 PLN za dolara amerykańskiego, 5,7160 PLN w relacji do funta szterlinga i 3,9313 PLN względem franka szwajcarskiego.
Nasza waluta zależna jest obecnie od sytuacji na szerokim rynku. Na parach wciąż obserwujemy tendencje wzrostowe, zmienność wskazuje, że niewykluczone są ruchy w górę. Na szerokim rynku nadal utrzymuje się silny trend wzrostowy. Jak już pisaliśmy, kluczowe mogą okazać się dzisiejsze publikacje makro. USD/PLN zbliża się do punktu oporu na 3,65 zł, a na parze EUR/PLN maksima znajdują się w punkcie 4,11 zł.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto