-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-11-25
Na USD/PLN nad ranem można było chwytać wartości rzędu ok. 3,99 – ale teraz, około szóstej, wracamy w rejony bliższe 'czwórce'. No cóż, złoty prawdopodobnie długo jeszcze nie umocni się do dolara w znaczący sposób. Zejście w zakres 3,9450 – 3,95 byłoby sporym sukcesem, a jeszcze niżej mamy 3,85 – mocne wsparcie, do którego zresztą niemal na pewno nie dotrzemy w najbliższych paru tygodniach, nawet gdyby powstała jakaś korekta.
Na EUR/PLN widzimy 4,26 – także i tu złoty nie ma zbyt wiele siły, co zresztą nie dziwi, bo nie idzie mu bynajmniej z pomocą euro, które jednak nabiera chwilami trochę siły na głównej parze. Co do danych makro, to o 10:00 poznamy krajowe bezrobocie.
Nad ranem nie widać na wykresie głównej pary żadnej szczególnej rewolucji. Notowania oscylują przy 1,0650-60. Naturalnie w jakiś sposób obrazuje to niepewność graczy co do tego, czy wypada już teraz zbijać ceny w stronę 1,05 – ale trudno nazywać to jakąś poważną korektą na rzecz euro. Właściwsze byłoby powiedzenie, że od kilku dni formuje się konsolidacja w rejonie 1,06 – 1,07 (górne ograniczenie tak naprawdę przebiega niżej), przy czym bazowym scenariuszem jest jednak przebicie tej konsolidacji dołem, nawet jeśli po drodze euro miałoby jeszcze chwilowo coś zyskać.
Ten bazowy scenariusz opiera się oczywiście na założeniu, że generalnie Fed i EBC nie zmienią swoich pozycji – tzn. Fed podwyższy stopy w grudniu, a EBC w jakiś sposób zadziała na rzecz głębszego luzowania. Co więcej, gdyby nawet jakimś cudem Fed jeszcze raz się wstrzymał (pytanie tylko, czy znalazłyby się ku temu dostatecznie katastroficzne preteksty), to i tak oznaczałoby to tylko przesunięcie podwyżki na pierwsze miesiące roku 2016. Wtedy też byłby to scenariusz pro-dolarowy w dłuższym terminie, jakkolwiek faktycznie korekta po drodze mogłaby być większa, by dać sobie trochę oddechu.
Co w kalendarium? Trochę danych z USA. O 13:00 tygodniowa dynamika liczby wniosków o kredyt hipoteczny, o 14:30 dane październikowe o dynamice zamówień oraz o dochodach i wydatkach Amerykanów, a także o zasiłkach (tu w ujęciu tygodniowym). O 15:45 poznamy PMI dla usług w Stanach. Ostatnio trochę rozczarował odczyt przemysłowy, ale trudno rzec, by spowodowało to jakiś gremialny odwrót od dolara. O 16:00 poznamy indeks Uniwersytetu Michigan.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto