Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Panika na giełdzie w Chinach

2015-07-08

Mimo tego, że przez ostatnie tygodnie uwaga inwestorów skupiała się na Grecji, to obecna sytuacja w Chinach wydaje się być poważniejsza i może sprawić, że tamtejsza giełda może wkrótce znaleźć się w centrum zainteresowania uczestników rynku. Po intensywnych wzrostach od początku roku, które wyniosły indeks Shanghai Composite do najwyższych od 2008 roku poziomów, nastąpiły jeszcze bardziej gwałtowne spadki.


W przeciągu ostatnich dwóch tygodni indeks Shanghai Composite stracił około 30% wartości, a obserwowana wyprzedaż nosiła już znamiona paniki. Jednodniowe spadki sięgające 5% to już nic nadzwyczajnego na chińskiej giełdzie, gdzie zmienność osiąga rekordowe poziomy. Wartość aktywów w czasie przeceny z ostatnich dwóch tygodni zmalała o około 3 biliony dolarów. Rozdmuchane rozmiary zakupów akcji pod kredyt zostały ograniczone poprzez kolejne regulacje ze strony chińskich władz, które starają się ograniczyć rosnące od dawna ryzyko. W ostatnich dniach zdecydowano się również na zawieszeniu wprowadzaniu akcji nowych spółek do obrotu, a uczestnicy rynku w postaci firm brokerskich zobligowały się do skupowania akcji. Dzisiaj około 500 spółek notowanych na chińskiej giełdzie ogłosiło zawieszenie handlu

 

Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej indeks Shanghai Composite tracił ponad 7% jednak udało się zmniejszyć skale spadków i ostateczny wynik na zamknięciu to -5,9%. Sytuacja obserwowana w Chinach zaczyna posiadać coraz więcej podobieństw do krachu na amerykańskiej giełdzie w 1929 roku. Po latach intensywnego rozwoju gospodarczego i wzrostów na giełdach nastąpiły jeszcze bardziej gwałtowne spadki, które przerodziły się w jeden z najbardziej dramatycznych kryzysów.

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych w tamtym okresie, obecny boom gospodarczy w Chinach jest w dużej mierze napędzany przez akcje kredytową, która osiąga rekordowe rozmiary. Migracja ludności z obszarów wiejskich do miast w poszukiwaniu pracy w rozwijającym się sektorze przemysłowym, która od lat odbywa się w Chinach, miała również miejsce w latach 20 XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja na chińskiej giełdzie staje się coraz bardziej niebezpieczna, a tamtejsze władze podejmują kolejne działania, chociażby w postaci nowych regulacji rynkowych, które mogłyby powstrzymać obecną wyprzedaż. 


 

Grecki rząd poprosił o 3-letni pakiet ratunkowy

W sprawie Grecji poznaliśmy dzisiaj kilka istotnych informacji. Przede wszystkim grecki rząd poprosił o 3-letni pakiet ratunkowy w ramach programu ESM. Premier Tsipras jest gotowy zaakceptować część warunków wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli jednak musi pamiętać o tym, że w niedzielnym referendum większość greckiego społeczeństwa odrzuciła plan reform proponowany przez międzynarodowe instytucje, w związku z czym Tsipras musi jednocześnie dbać o zaufanie obywateli. Wiemy również, że czas zamknięcia banków w Grecji zostanie przedłużony na pewno do jutra, natomiast niewykluczone jest wydłużenie tego terminu do końca tygodnia. 

 

Przez cały czas w toczących się negocjacjach, nie udało się osiągnąć porozumienia i wielu polityków Unii Europejskiej traci zaufanie i cierpliwość do posunięć przedstawicieli greckich władz. Negatywna postawa części europejskich polityków pokazuje, że twarda postawa negocjacyjna strony greckiej może przynieść bardzo złe skutki dla przyszłości tego państwa. Przewodniczący Komisji Europejskiej Juncker powiedział wprost, że plan działania europejskich instytucji w przypadku opuszczenia przez Grecje strefy euro jest już gotowy, tym samym pokazując, że wierzyciele nie będą starali się osiągnąć porozumienia "za wszelką cenę". 

 

Dzisiaj przed nami nie koniec emocji. Na godzinę 20:00 jest zaplanowana publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, w którym mogą pojawić się nowe wskazówki dotyczące terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz perspektyw gospodarczych dla amerykańskiej gospodarki. 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych