-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-09-11
Dzisiejsza sesja nie powinna już przynieść większych zmian na rynku walutowym ze względu na puste kalendarium makro. O poranku poznaliśmy finalne dane o inflacji z Niemiec i Hiszpanii, ale zaskoczenia nie było i odczyty okazały się zgodne z oczekiwaniami.
O 14:30 poznamy dane o inflacji producenckiej ze Stanów Zjednoczonych, jednak jest to odczyt zdecydowanie mniej ważny od inflacji konsumenckiej, którą poznamy w przyszłym tygodniu. Warto zwrócić natomiast uwagę na odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który poznamy o godzinie 16:00. Nastroje wśród amerykańskich konsumentów cały czas są bardzo dobre, choć tym razem wartość indeksu ma spaść do poziomu 91,2 pkt.
Na rynku walutowym kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była oczekiwana obniżka stóp procentowych dokonana przez Bank Nowej Zelandii. Dodatkowo RBNZ zapowiedziało dalsze obniżki stóp procentowych, co przełożyło się spadek kursu dolara nowozelandzkiego. Pozytywnie na swoją walutę wpłynął natomiast Bank Anglii, który nie złagodził swojego komunikatu w związku z ostatnimi wydarzeniami na światowych rynkach, a wręcz przeciwnie – według Banku Anglii wydarzenia zewnętrzne nie mają większego wpływu na sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii. Po takim komunikacie oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych ponownie stały się mocniejsze, a funt był jedną z najlepszych walut tego tygodnia.
Dolar amerykański nie zaliczy tego tygodnia do udanych, mimo że oficjalny konsensus rynkowy wskazuje na podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już w przyszły czwartek. Co ciekawe, przedstawiciele kilku banków centralnych krajów wschodzących powiedzieli w tym tygodniu, że dla wszystkich byłoby lepiej gdyby FED zdecydował się na podwyższenie stóp w przyszłym tygodniu i równocześnie wysłał na rynek komunikat, że po pierwszym ruchu nastąpi dłuższa przerwa. Chodzi o to, żeby skończyć okres niepewności na rynku, który mocno szkodzi krajom emerging markets. Jeżeli FED posłucha się rady przedstawicieli innych banków centralnych, to taki ruch wszystkim powinien wyjść na dobre. Z jednej strony przez podwyżkę stóp procentowych FED pokaże, że sytuacja gospodarcza USA jest dobra i wszystko jest pod kontrolą, a przez komunikat może uspokoić rynek, który potencjalnie będzie się obawiał zbyt szybkiej ścieżki podwyżki stóp.
Globalny rynek giełdowy ma za sobą ciekawy tydzień, ale mimo wszystko czuć spory niedosyt. Pierwsza część tygodnia to zdecydowany powrót optymizmu i solidne odbicie na głównych parkietach. Druga część tygodnia przyniosła jednak ochłodzenie nastrojów i w efekcie dzisiejszą sesję zaczynamy niewiele powyżej poziomów z ostatniego piątku. Obecnie kluczowe parkiety europejskie, oraz WIG20 tracą w okolicy 0-5%.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto