Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Koniec cyklu obniżek stóp procentowych na Węgrzech

2015-07-21

Wtorek przynosi obniżkę stóp procentowych, którą zaserwował węgierski bank centralny. Obecnie główna stopa procentowa u naszych bratanków wynosi 1,35% i została obniżona o 15 punktów bazowych przy oczekiwaniach rynku zakładających cięcie o 10 pb.


Była to kolejna obniżka w cyklu (piąta tylko w tym roku). Rozluźnianie polityki monetarnej było prowadzone przez bank centralny z Budapesztu od 2012 roku, kiedy to pieniądz był oprocentowany na 7%.

Po decyzji poznaliśmy komentarz przewodniczącego banku, który stwierdził, że cykl obniżek został zakończony, a stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie przez bardzo długi czas. Dzięki tym słowom, pomimo samej obniżki, forint dziś zyskuje na wartości. W relacji do euro umacnia się o +0,84%, kontynuując całą zwyżkę rozpoczętą 9 lipca. Tymczasem w relacji do dolara HUF zyskuje aż +1,34%, odrabiając wcześniejsze straty, gdy dolar od 10 do 20 lipca systematycznie umacniał się wobec węgierskiej waluty. Złoty także traci względem forinta -0,70%, co sprowadza notowania do poziomów z pierwszej połowy miesiąca.

Dziś nie poznaliśmy żadnych szczególnych danych dotyczących głównych światowych walut, na których to przebiega spokojny handel z nieznaczną tendencją do wyprzedaży dolara. Para EURUSD wzrosła tym samym z obserwowanego jeszcze dziś rano poziomu 1,0812 do 1,0874. Podobne ruchy obserwujemy także na parze USDJPY oraz USD CHF, gdzie także dolar oddaje  trochę z ostatniej fali aprecjacji. Złoty również zyskuje w relacji do USD, zniżkując z 3,80 do 3,78. Z kolei wobec euro, franka czy funta obserwowane są podobne poziomy do tych z wczorajszego popołudnia. Za euro należy zapłacić 4,11, za franka 3,94, a za cena za funta wynosi 5,88 złotego.

Jutro czeka nas odczyt inflacji konsumenckiej z Australii, która miała wynieść w II kwartale 1,7% r/r przy poprzednim odczycie równym 1,3%. Dodatkowo na godzinę 5:05 zaplanowane jest wystąpienie szefa RBA, Glenna Stevensa. Z kolei o godzinie 10:30 poznamy protokół z posiedzenia Banku Anglii, gdzie będziemy wczytywać się w nastawienie członków Komitetu odnośnie możliwości szybszych podwyżek stóp procentowych w UK, co ostatnio zapowiadał szef BoE, Mark Carney. W godzinach popołudniowych czeka nas seria publikacji z amerykańskiego rynku nieruchomości, a najciekawsze dane zostaną zaserwowane dopiero późnym wieczorem. Mowa tu o decyzji w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii, gdzie konsensus rynkowy zakłada brak cięcia, a rynek na podstawie miar chociażby z kontraktów terminowych, na takie cięcie się nastawia. Obecnie główna stopa w Nowej Zelandii wynosi 3,25%.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych