-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2014-09-09
EUR/PLN jest już na 4,2040, sprawdza się więc to, co pisaliśmy w poprzednich dniach – że relatywnie duża siła złotego w stosunku do euro (duża zwłaszcza w porównaniu do sytuacji na USD/PLN) w końcu zacznie maleć i wpisze się w standardową interpretację, w myśl której złoty traci na wartości, gdy eurodolar idzie w dół.
Tymczasem na USD/PLN mamy już 3,2635, to oznacza ustanawianie nowych szczytów. Warto wiedzieć, że liczony w USD eksport polskich towarów na Ukrainę zmalał od stycznia do końca lipca aż o 23,1 proc. r/r, eksport do Rosji o 6,5 proc. Widać zatem, że cała kryzysowa sytuacja geopolityczna ma realny wpływ na polską gospodarkę – zresztą wpływ negatywny.
To prawda, że EUR/USD w szczycie sięgał dziś poziomu 1,29, tym niemniej to i tak był wciąż bardzo niski poziom. Co więcej, po godzinie 15:00 mamy 1,2875, co może oznaczać, że powoli będziemy wracać bardziej w stronę dziennych minimów (te zaś wypadły na 1,2860).
Sesja zasadniczo upłynęła bez znaczących dla eurodolara odczytów makroekonomicznych, w dalszym ciągu pozostaje też niejasna sytuacja na linii Rosja – Ukraina – Zachód. Jutro w kalendarium pojawi się amerykański odczyt na temat tygodniowej liczby wniosków o kredyt hipotecznych. Publikacja nastąpi o 13:00. Znacznie wcześniej, bo przed drugą w nocy, poznamy lipcowe dane o zamówieniach na sprzęt, maszyny i urządzenia w Japonii. Nie wywrą one raczej wpływu na EUR/USD, tym niemniej w jakimś zakresie można je traktować jako publikację z szerokiego rynku, z ważnej dla świata gospodarki.
Tak czynniki techniczne, jak i fundamentalne pozwalają mniemać, że dolar może się w dalszym ciągu umacniać. Proces ten może być hamowany (lub odwrócony) przy takich liniach jak 1,28, 1,2775 czy w końcu 1,2755.
Autor:
Tomasz Witczak, FMC Management
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto