-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2014-02-10
Słabszy od oczekiwań raport z amerykańskiego rynku pracy przedłużył słabość dolara względem euro. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3640, czyli w okolice oporu wyznaczonego przez zgrupowane zniesienia Fibonacciego oraz linię trendu spadkowego poprowadzoną od szczytu z grudnia ubiegłego roku.
Od rana osłabia się polska waluta. Kurs EUR/PLN wzrasta pod 4,18, a USD/PLN oddala się od 3,06. Dziś kalendarz danych makro nie obfituje w wiele ważnych wydarzeń. Największą uwagę powinien przykuć odczyt indeksu Sentix za luty (10:30). W całym tygodniu natomiast poznamy m.in. półroczny raport o polityce pieniężnej Fed (wtorek), raport o inflacji Banku Anglii (środa), sprzedaż detaliczną z USA (czwartek) oraz dynamikę PKB za czwarty kw. w strefie euro (piątek). Ani mniej łagodne stanowisko Mario Draghiego na konferencji prasowej wieńczącej posiedzenie ECB, ani kolejny miesiąc zmiany zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce przybierającej wartości poniżej trendu nie skłaniają nas do porzucenia prognozy zakładającej spadek EUR/USD do 1,31 w perspektywie trzech miesięcy. W sytuacji gdy inflacja pozostawać będzie poniżej prognoz ECB, a warunki monetarne nadal będą się zacieśniać, decydenci nie będą mieli wyjścia i w końcu poluzują politykę. Kluczem będzie treść prognoz makroekonomicznych na 2016 rok, które zostaną przedstawione na marcowym posiedzeniu. Z kolei drugi z rzędu raport z rynku pracy, który wykazuje niski przyrost liczby etatów to podobnie jak w grudniu w dużej mierze efekt surowej zimy. Co więcej, nieprzerwanie osuwa się stopa bezrobocia. Wskaźnik zaledwie na 0,1 punktu procentowego zbliżył się do bariery 6,5 proc., której osiągnięcie zgodnie z początkowym stanowiskiem FOMC gwarantować miało nie tylko definitywne zakończenie skupu aktywów, ale też miało być zapowiedzią zbliżania się terminu pierwszych podwyżek stóp procentowych.
Indeks Sentix, obrazujący ocenę bieżącej sytuacji w gospodarce oraz oczekiwania inwestorów w najbliższych sześciu miesiącach, jest tradycyjnie pierwszym w miesiącu, ankietowym badaniem nastrojów w strefie euro i zarazem często stanowi dobrą wskazówkę przed indeksem ZEW oraz Ifo. Konsensus rynkowy zakłada spadek indeksu z 11,9 do 10,9 pkt. (w ankiecie Bloomberga), niemniej jednak wciąż byłaby to wartość zbliżona do najwyższej od trzech lat. Uważamy, że dzisiejszy odczyt nie powinien mieć dużego wpływu na wartość wspólnej waluty. W kontekście kursu EUR/USD ważniejsze powinno być jutrzejsze przedstawienie półrocznego raportu nt polityki pieniężnej przez nową szefową Fed, Janet Yellen.
Autor:
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto