Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Rekordowo niska inflacja w Polsce

2014-08-13

Dziś poznamy wiele odczytów inflacyjnych. Najważniejszym z nich będzie kwartalny raport o inflacji Banku Anglii. Ponadto o godz. 14:00 opublikowana zostanie dynamika cen z Polski. Najprawdopodobniej po raz pierwszy w historii inflacja z Polski może przyjąć wartość ujemną.

Poznaliśmy już odczyty finalne dotyczące inflacji w Niemczech i Francji. Oba z nich okazały się zgodne z konsensusem w ujęciu rocznym. W związku z tym euro pozostało stabilne. W nocy opublikowane zostały istotne figury makroekonomiczne z Azji. Były to lipcowe: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna z Chin oraz dynamika PKB w II kwartale z Japonii. Publikacje te nie wpłynęły jednak w znaczący sposób na rynki. Najsilniejszą walutą z grona G10 jest dziś dolar australijski. Jest to pokłosie lepszych od oczekiwań sierpniowych nastrojów konsumentów opublikowanych dziś w nocy. O godz. 14:30 opublikowane zostaną dane o lipcowej sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Konsensus zakłada utrzymanie tempa przyrostu z poprzedniego miesiąca, czyli 0,2 proc. m/m. Wydaje się, że możliwy jest nieco lepszy odczyt, co mogłoby wesprzeć USD. Ryzykiem dla dolara mogą być dwa dzisiejsze wystąpienia gołębich członków Fed, w tym jednego uprawnionego do głosowania na posiedzeniach (Dudleya). Najprawdopodobniej jednak nie będą oni wypowiadali się na temat aktualnej sytuacji oraz terminu potencjalnej podwyżki stóp procentowych w USA.


Polska: tymczasowa deflacja

Prognozujemy, że ceny będą niższe niż przed rokiem o -0,2 proc., co jest nieco niższą wartością od tej, której spodziewaliśmy się jeszcze miesiąc temu. Wcześniej sygnały płynące z gospodarki zapowiadały deflację dochodzącą nawet do -0,5 proc. r/r, jednak zaskakujące dla dzisiejszego odczytu mogą być ceny żywności, które oczywiście nadal pozostają poniżej wartości wynikających z szablonu sezonowości, jednak dane z regionu wskazują na ich mniejszy spadek. Wpływ na obniżenie się inflacji CPI będzie miała głównie inflacja bazowa, która naszym zdaniem obniży się do 0,4 proc. r/r. Spadek ten wynika ze wspomnianego wcześniej efektu statystycznego na cenach wywozu nieczystości, który wchodzi w skład definiowanej przez NBP inflacji bazowej.


W. Brytania: publikacje mogą wesprzeć funta

Najważniejszą dzisiejszą publikacją z Wielkiej Brytanii będzie kwartalny raport o inflacji, publikowany o godz. 11:30. Z tym wydarzeniem związana będzie także zaplanowana na tę samą godzinę konferencja Marka Carneya. Godzinę wcześniej poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia według konsensusu ma spaść do 6,4 proc. Wydaje się, że dane z rynku pracy mogą okazać się lepsze od oczekiwań co wsparłoby kurs funta. Jeżeli w raporcie o inflacji pojawi się informacja o zbliżeniu gospodarki do jej potencjalnego poziomu to fakt ten również powinien sprzyjać notowaniom GBP. Istotna będzie także konferencja Marka Carneya, który jeszcze niedawno wskazywał na możliwość podwyżki stóp procentowych nawet w tym roku. Jeżeli takie stanowisko szefa Banku Anglii się utrzyma to przy sprzyjających publikacjach funt szterling może być dziś najsilniej zyskującą walutą z grona G10.

 

Autor:

Błażej Kiermasz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych