Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Kompromis na ostatnią chwilę

2013-10-14

Mimo braku oczekiwanego porozumienia ws. limitu zadłużenia USA, eurodolar tydzień rozpoczyna względnie spokojnie. Obecnie kurs EUR/USD lekko zniżkuje do 1,3560. Notowania par złotowych od rana stabilizują się w okolicach piątkowego zamknięcia. Kurs EUR/PLN znajduje się tuż pod 4,19, a USD/PLN pod 3,09.

 

Brak silnej reakcji na rynku walutowym

Kluczowym czynnikiem dla rynków finansowych pozostaje kwestia limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych (budżet jest obecnie kwestią drugorzędną). Dziś uwagę mogą również przykuć dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. W kolejnych dniach natomiast poznamy: indeks Instytutu ZEW (wtorek), indeks nastrojów w branży nieruchomości USA – NAHB (środa) oraz w piątek dane o chińskim PKB i produkcji przemysłowej. Bieżący tydzień obfituje również w dane z Polski. Między innymi jutro czeka nas odczyt inflacji konsumenckiej, w środę przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia, a w czwartek produkcji przemysłowej. Uważamy jednak, że dane makro zarówno ze strefy euro jak i z Polski pozostaną w cieniu negocjacji w Kongresie USA i nie wywołają silnej reakcji na rynku walutowym. W celu uniknięcia niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, politycy mają czas do czwartku by przegłosować ustawę o przynajmniej tymczasowym (prawdopodobnie na sześć tygodni) podniesieniu limitu zadłużenia.

 

Umocnienie amerykańskiej waluty

Jak wielokrotnie pisaliśmy uważamy, że wypracowanie kompromisu powinno wpłynąć na umocnienie amerykańskiej waluty, gdyż przybliży ono termin rozpoczęcia wychodzenia z QE3. Sądzimy również, że chwilowo powinno zmniejszyć rynkową awersję do ryzyka i przełożyć się na wzrost wartości aktywów uznawanych za nieco bardziej ryzykowne. Jednym z głównych beneficjentów powinny stać się indeksy giełdowe po dwóch stronach Atlantyku. W krótkim terminie na poprawie sentymentu powinien skorzystać również polski złoty. Wraz jednak ze zbliżaniem się widma rozpoczęcia zmniejszania luzowania ilościowego prowadzonego przez Fed, polska waluta powinna ponownie znaleźć się pod presją.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych