Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dolar coraz słabszy

2014-03-13

Od rana obserwujemy osłabienie dolara wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz zdecydowanej większości rynków wschodzących. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,3950, a kurs wymiany dolara osiągnął minimum na 3,0250.

Siła euro została dziś podtrzymana także za sprawą informacji z francuskiej gospodarki. Wg wstępnych szacunków w lutym inflacja konsumencka bez wyjątku wyhamowała w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Belgii i Holandii. Mimo ponad 50 – proc. udziału tych państw w koszyku HICP, dezinflacja w całej strefie nie została pogłębiona. W takiej sytuacji wzrosła ranga publikacji obrazującej tendencje cenowe we francuskiej gospodarce. Za sprawą przyspieszenia inflacji HICP z 0,8 do 1,1 proc. r/r w drugiej największej gospodarce strefy euro rozwiane zostały obawy, że dane dotyczące dynamiki cen w całym Eurolandzie zostaną zrewidowane w dół.

 


Najsilniej wobec amerykańskiego dolara od rana zyskują waluty antypodów – dolary: nowozelandzki oraz australijski. Wczoraj wieczorem Bank Rezerw Nowej Zelandii, zgodnie z oczekiwaniami ogłosił decyzję o podwyżce stóp procentowych o 25 pb (do 2,75 proc.). Jako powód gubernator Wheeler podał silniejszy niż oczekiwano wzrost gospodarczy oraz rosnącą presję inflacyjną. W komunikacie natomiast podniesiono ścieżkę wzrostu stóp procentowych. Do końca roku mogą one zostać podniesione jeszcze o 125 pb natomiast w 2017 roku główna stopa osiągnie poziom 5,3 proc. RBNZ zrewidował również w górę tempo inflacji na bieżący ok., z 1,6 do 2 proc. Co ważne podniesiono również projekcje dla kursu NZD ważonego obrotami handlowymi, co może oznaczać, że władze monetarne w silnej walucie nie widzą znacznego zagrożenia dla koniunktury. W konsekwencji dolar nowozelandzki dynamicznie zyskał na wartości. Kurs NZD/USD wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia ubiegłego roku (0,8570) Rezultaty posiedzenia RBNZ utwierdzają nas w przekonaniu o kontynuacji umocnienia dolara nowozelandzkiego. Sądzimy, że najwięcej może on zyskiwać wobec walut gdzie utrzymują się odmienne perspektywy dla polityki pieniężnej –AUD, czy CAD. Dziś poznamy dane USA - dynamikę sprzedaży detalicznej za luty (13:30) oraz liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych