Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Impas w negocjacjach w sprawie Grecji

2015-06-24

Mimo tego, że prowadzone obecnie negocjacje znajdują się w krytycznej fazie i jeżeli dalej tak pójdzie to możemy być świadkami niewypłacalności Grecji, to w dalszym ciągu nie udaje się osiągnąć porozumienia w prowadzonych przez Grecję rozmowach z międzynarodowymi wierzycielami.


Tydzień rozpoczął się od sporej dawki optymizmu wraz z przesłaniem podczas weekendu przez greckich przedstawicieli nowych propozycji reform, które przez drugą stronę negocjacji zostały uznane za dobrą podstawę do osiągnięcia ostatecznego kompromisu. Na fali tych informacji od początku tygodnia obserwowaliśmy silne wzrosty europejskich indeksów giełdowych, wspierane przez pojawiające się na horyzoncie możliwe rozwiązanie greckiego problemu.

Dzisiaj jednak pojawił się impas w negocjacjach w postaci informacji o rzekomym braku akceptacji przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy reform zaproponowanych przez Grecję, a wypracowanie porozumienia bez tej instytucji wręcz graniczy z cudem. Uczestnicy rynku zareagowali natychmiastową wyprzedażą europejskich indeksów giełdowych, które w trakcie kilku minut straciły około 1% wartości.

Mniejsza skala wyprzedaży była obserwowana na notowaniach pary walutowej EURUSD, która spadła z poziomu 1.1210 do 1.1190. Wzrost niepewności spowodował dynamiczny przepływ kapitału w stronę bezpiecznych aktywów w tym 10 letnich niemieckich obligacji rządowych, których cena w ciągu kilku minut od informacji wzrosła o około 0,5%.


Informacje dotyczące zastopowania prowadzonych negocjacji zostały dosyć szybko zdementowane przez przedstawicieli Unii Europejskiej, który zapewnił, że rozmowy są nadal prowadzone jednak negatywny obraz tych wydarzeń pozostał wraz ze zwiększoną niepewnością uczestników rynku. Zostało niewiele czasu do wypracowania porozumienia, gdyż pod koniec czerwca upływa termin spłaty kolejnych kredytów do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które nie zostaną uregulowane jeżeli w przeciągu najbliższych dni nie zostanie osiągnięty ostateczny kompromis.
 

Dzisiejszy kalendarz odczytów makroekonomicznych był raczej skromny w związku z czym uwaga uczestników rynku skupiła się na dwóch publikacjach. Pierwsza z nich to indeks instytutu IFO przedstawiający nastroje panujące wśród niemieckich producentów, konstruktorów, hurtowników i detalistów. Wynik na poziomie 107,4 pkt znacznie rozczarował inwestorów, gdyż jest to najniższy od 4 miesięcy odczyt, również gorszy od konsensusu rynkowego na poziomie 108,1%. W drugiej części dnia zostały opublikowane ostateczne dane dotyczące dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale.

Był to już trzecia rewizja tego odczytu, która jednak pozostała w zgodzie z prognozami rynkowymi na poziomie -0,2% i była lepsza od wskazań drugiej rewizji wynoszących -0,7%. Pozytywnie wyróżniającym się elementem publikacji był przyrost wydatków konsumentów w wysokości 2,1% przy oczekiwaniach na poziomie 1,9%.

Zakończenie dzisiejszej sesji na warszawskim parkiecie giełdowym to udany rajd strony kupującej dzięki której indeks WIG20 kończy dzień z wynikiem +0,33% pozytywnie wyróżniając się na tle większych europejskich giełd. Kurs polskiego złotego w stosunku do głównych walut notuje delikatne straty, które nie przekraczają 0,3%. Za dolara zapłacimy obecnie 3,73 zł, za funta 5,86 natomiast za euro 4,17 zł.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych