-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2015-06-17
Funt brytyjski od godzin porannych jest zdecydowanie najsilniejszą walutą w koszyku G10. Indeks tej waluty wyliczany na podstawie notowań par GBP CHF, GBP EUR, GBP JPY oraz GBP USD podczas dzisiejszej sesji wzrósł o około 0,5%.
Obserwowane umocnienie brytyjskiej waluty jest wspierane przez zaskakująco dobre dane z rynku pracy opublikowane o godzinie 10:30. Dynamika średniego tygodniowego wynagrodzenia z ostatnich trzech miesięcy wzrosła o 2,7% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost na poziomie 2,5% natomiast zmiana liczby bezrobotnych również pozytywnie zaskoczyła wynikiem -6,5 tysięcy przy prognozach ekonomistów wynoszących -12,3 tysięcy.
O tej samej godzinie zostały również opublikowane minutki z ostatniego posiedzenia komitetu polityki pieniężnej Banku Anglii, które pokazały poprawiające się i optymistyczne nastroje poszczególnych członków. Mimo, że głosowanie w sprawie stóp procentowych przebiegło dosyć gładko i głosy rozłożyły się w stosunku 9-0 za utrzymaniem poziomu stóp procentowych na niezmienionym poziomie to jednak dwóch członków miało zastanawiać się nad ewentualną podwyżką.
Dodatkowo została zwrócona uwaga na poprawiające się perspektywy gospodarcze dla brytyjskiej gospodarki. Czynniki wpływające na niski poziom inflacji mogą w najbliższym czasie zniknąć podobnie jak przeszkody, które wcześniej stanowiły skuteczną barierę dla odbicia wzrostu gospodarczego. Dzięki tym informacjom notowania pary walutowej GBP USD ponownie osiągnęły poziom tegorocznego maksimum zlokalizowany w okolicach 1.5755.
Tradycyjnie dzisiejsza sesja to kolejne doniesienia związane z problem Grecji jednak ich częstotliwość oraz pojawiające się sprzeczności powodują, że ciężko jednoznacznie ocenić jak daleko jest od osiągnięcia porozumienia w prowadzonych negocjacjach. Jednego możemy być pewni, sytuacja wkracza w krytyczną fazę, a rozbieżności w proponowanych reformach przez międzynarodowych wierzycieli są cały czas ogromne w stosunku do oczekiwań Grecji.
W czwartek odbędzie się spotkanie na szczycie Eurogrupy na którym dyskusja nad bieżącą sytuacją oraz próba rozwiązania problemu będzie zdecydowanie głównym temat rozmów jednak jak zaznaczył sam przewodniczący Eurogrupy Dijsselbloem prawdopodobieństwo rozstrzygnięcia na czwartkowym szczycie jest nikłe.
Rosnący niepokój oraz niepewność jest widoczna na europejskich parkietach giełdowych. Zmienność niemieckiego indeksu DAX osiągnęła najwyższy poziom od 2012 roku natomiast jego dzisiejsza strata waha się w okolicach 0,3%. Najmocniej tracącym indeksem w Europie jest, bez zaskoczenia, grecki ATHEX, którego dzisiejsza strata w wysokości 3,15% powoduje, że w przeciągu ostatnich 10 dni wartość tego indeksu spadła o prawie 19%.
Niestety nerwowe i pesymistyczne nastroje na europejskich giełdach negatywnie wpłynęły na dzisiejsze zachowanie inwestorów na warszawskim parkiecie. Bieżąca wartość indeksu WIG20 w wysokości 2319 punktów jest najniższa od marca bieżącego roku, a w zachowaniu uczestników rynku wyraźnie widać rosnący niepokój związany z napiętą sytuacją w strefie euro.
Dzisiejszy wieczór może przynieść znaczny wzrost zmienności na rynku walutowym dla dolara, która może się pojawić wraz z zaplanowaną na godzinę 20:00 decyzją w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, publikacją komunikatu FOMC oraz najnowszymi prognozami makroekonomicznymi. Pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącej Janet Yellen na której mogą pojawić się wskazówki dotyczące przyszłej polityki pieniężnej oraz terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto