Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Cena dolara spada po dzisiejszych danych

2015-07-31

Po dzisiejszych danych indeks dolara traci -1,24%, para EUR USD rośnie o +1,46%, frank umacnia się względem USD o +1,41%, a dolar australijski o +0,90%. Złoty także korzysta na fali wyprzedaży amerykańskiej waluty, cofając się do poziomu 3,74.


Dolar amerykański jedynie nieznacznie traci względem jego kanadyjskiego odpowiednika, a to za sprawą PKB Kanady, którego dynamika w maju w ujęciu miesięcznym wyniosła -0,2% przy oczekiwaniach równych 0,0%. Z kolei w ujęciu rocznym PKB wzrósł o 0,5% przy oczekiwanej zwyżce o 0,8%.

Piątek przynosi zdecydowany zwrot na parach z dolarem po opublikowanych danych odnośnie kosztów zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych.

Ten z reguły pomijany przez inwestorów wskaźnik dziś znacząco wpłynął na wycenę USD, ze względu na to, że jego odczyt jest najniższy w historii. Dynamika wzrostu indeksu kosztów zatrudnienia w drugim kwartale wyniosła jedynie 0,2% przy prognozie 0,6%, co oznacza najniższy przyrost od lat 80, czyli od momentu rozpoczęcia zbierania tychże danych. Czym jest indeks kosztów zatrudnienia? Indeks ten wskazuje na koszty, które ponoszą pracodawcy, a to z kolei wiąże się głównie z pensjami, które płacą pracownikom.

To właśnie ten element – płace – jest najistotniejszy w gospodarce ukierunkowanej na konsumentów, a mniejsze tempo wzrostu zarobków, to mniejsza dynamika wydatków oraz mniejsza płacowa presja inflacyjna, na którą poniekąd liczył FED w momencie obserwacji poprawy na rynku pracy, co z kolei miało pchnąć tempo wzrostu cen do celu 2%. Stąd też tak silna reakcja rynku, zwłaszcza rynku dolarowej stopy procentowej. Kontrakty FRA, które obrazują poziom 3-miesięcznego LIBORu dla USD za 3, 6, 9 i 12 miesięcy cofnęły się do poziomów sprzed komunikatu FEDu. Wtedy też rynek podwyższył oczekiwania odnośnie pierwszej podwyżki w USA, a teraz na inwestorów zostało wylane wiadro zimnej wody.

Dodatkowo w przyszłym tygodniu poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy (non farm payrolls), co już teraz może budzić niepokój wśród inwestorów. Wydaje się, że ryzyko odczytu jest bardzo asymetryczne, gdyż nawet nieznacznie rozczarowująca publikacja mogłaby odsunąć pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA. 
Przed godziną 16:00 za euro należy zapłacić 4,14, za funta 5,86, a za franka 3,91 złotego.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych