-
Transakcje
-
Przelewy
-
Narzędzia
-
O nas
-
Zyskuj z kantor.pl
2016-01-27
Zauważalna poprawa nastrojów inwestorów na azjatyckich parkietach giełdowych, na których większość indeksów kończy sesję wzrostami. Podążając za odbiciem na amerykańskiej giełdzie, które było wspierane przez dobre wyniki finansowe największych spółek oraz poprawę sytuacji w sektorze energetycznym, japoński indeks Nikkei 225 zakończył notowania z wynikiem +2,72%. Motorem napędowym wzrostów była spółka SoftBank, która przedstawiła doskonałe wyniki finansowe jednego ze swoich podmiotów zależnych i ostatecznie kurs akcji spółki wzrósł o blisko 7%.
Większość pozostałych azjatyckich indeksów giełdowych również kończy sesję wzrostami, wyjątkiem pozostaje Shanghai Composite, który traci 0,52% oraz australijski All Ordinaries, dla którego pierwszy dzień handlu po świętach zakończył się wynikiem -1,11%. W podobnych nastrojach rozpoczyna się handel na europejskich giełdach, gdzie kupujący również znajdują się w przewadze od początku notowań. Francuski CAC40 rośnie o 0,2%, brytyjski FTSE100 o 0,15%, natomiast trochę gorsze nastroje panują na giełdzie we Frankfurcie, na której indeks DAX w pierwszej godzinie handlu traci 0,12%.
W porównaniu do wczorajszej sesji dzisiejsze wzrosty są mniej okazałe z dwóch powodów. Po pierwsze ropa naftowa ponownie spadła do poziomu 30,5 dolarów za baryłkę typu Crude i jest to efekt wczorajszych danych agencji API, według której zapasy tego surowca wzrosły aż 11,4 milionów baryłek. Po drugie dzisiaj poznamy decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp procentowych oraz zostanie opublikowany komunikat do tej decyzji, a przed takimi wydarzeniami zmienność pozostaje z reguły niższa, jako że inwestorzy wyczekują na decyzję banku centralnego.
Konsensus ekonomistów, podobnie jak oczekiwania rynkowe, nie spodziewa się żadnych zmian po dzisiejszym posiedzeniu FED, jednak inwestorzy z niecierpliwością będą czekać
na treść komunikatu, doszukując się fragmentów mogących świadczyć o łagodzeniu retoryki przez Rezerwę Federalną. Grudniowe projekcje makroekonomiczne przedstawione przez FED zakładają cztery podwyżki stóp procentowych w tym roku, natomiast na ten moment rynek wycenia jedynie jedną taką decyzję, co tworzy sporą różnicę w oczekiwaniach. Poziom stopy funduszy federalnych, wraz z komunikatem do decyzji zostaną opublikowane o godzinie 20:00.
To jednak nie koniec wydarzeń związanych z bankowością centralną. Zaledwie godzinę później – o 21:00 – poznamy decyzję RBNZ w sprawie poziomu stóp procentowych, w przypadku której konsensus ekonomistów nie spodziewa się żadnych zmian i główna stopa procentowa ma pozostać na poziomie 2,5%. Rynek OIS także z niskim prawdopodobieństwem wycenia możliwość obniżki o 25 punktów bazowych i wynosi ono zaledwie 13,7%. W koszyku walut G10 najsilniejszy pozostaje dolar australijski, którego aprecjacja na szerokim rynku jest związana z dobrymi wynikami inflacji opublikowanymi dzisiejszej nocy. Inflacja CPI w czwartym kwartale wzrosła o 0,4% w ujęciu kwartalnym oraz o 1,7% w ujęciu rocznym, w obydwu przypadkach pokonując prognozy rynkowe. Zmienność pozostałych głównych par walutowych pozostaje ograniczona, jako że inwestorzy czekają na dzisiejszą decyzję Rezerwy Federalnej oraz RBNZ. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym warto jeszcze zwrócić uwagę na dane publikowane o godzinie 16:30 - to w tym czasie agencja EIA przedstawi zmianę zapasów ropy naftowej w amerykańskich magazynach.
Autor:
Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.
W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.
Załóż konto